Powiadomienie lekarza o śmierci
Pierwszym krokiem jest powiadomienie lekarza z przychodni rejonowej, który wystawi kartę zgonu. W przypadku kiedy lekarz nie może przyjechać, należy wezwać karetkę. Jeśli natomiast zmarły przebywał w szpitalu, zakładzie opiekuńczym lub zginął podczas wypadku to kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący oddział lub inne odpowiednie do tego służby.
Powiadomienie Urzędu Stanu Cywilnego
Śmierć krewnego należy zgłosić także w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu 3 dni od dnia zgonu. Jeśli powodem śmierci była choroba zakaźna to termin skraca się do 24 godzin. Urząd Stanu Cywilnego po dopełnieniu wszystkich formalności wystawi akt zgonu. W USC warto złożyć wniosek o trzy odpisy aktu zgonu. Są one niezbędne do postępowania spadkowego lub uzyskania pieniędzy z polisy na życie.
Organizacja pogrzebu
Z aktem zgonu można udać się już do zakładu pogrzebowego, który ma za zadanie pomóc rodzinie w przygotowaniu pochówku. Zakład pogrzebowy może zająć się wszystkimi formalnościami, wystarczy tylko podpisać odpowiednie upoważnienie, wybrać datę i miejsce pogrzebu, wybrać trumnę i szczegóły oprawy ceremonii, jeśli mamy takie życzenie. Trzeba także ustalić, czy ciało będzie pochowane w tradycyjny sposób, czy może ma zostać poddane kremacji. Ważnym elementem przygotowań do ceremonii jest rozwieszenie tzw. klepsydry, która ma na celu poinformowanie o zgonie bliskiego oraz dacie i miejscu pogrzebu. Niektórzy decydują się także na zamieszczenie nekrologu np. w gazecie. Bliższą rodzinę i znajomych informuje się zazwyczaj telefonicznie.
Zasiłek pogrzebowy
Osobie, która pokryła koszty pogrzebu (niezależnie czy jest to rodzina, obca osoba, czy inna instytucja) przysługuje jednorazowe świadczenie, czyli tzw. zasiłek pogrzebowy. Wynosi on 4 tys. złotych. Wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (jeśli zmarły był ubezpieczony w ZUS) lub KRUS (jeśli zmarły był rolnikiem).
Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS, by otrzymać zasiłek pogrzebowy?
By otrzymać zasiłek pogrzebowy za śmierć osoby ubezpieczonej w ZUS, należy przedłożyć następujące dokumenty:
- skrócony odpis aktu zgonu
- oryginał rachunku poniesionych kosztów
- wniosek o wypłatę zasiłku (druk ZUS Z-12)
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego)
Jakie dokumenty należy złożyć w KRUS, by otrzymać zasiłek?
Do właściwego oddziału regionalnego KRUS należy złożyć praktycznie te same dokumenty co do ZUS-u, z tym, że wniosek o wypłatę zasiłku powinien się znajdować na druku KRUS RS-26.
Warto pamiętać, że na zgłoszenie wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego mamy tylko rok. Po tym czasie świadczenie przepada.