CO ZNACZY EKSHUMACJA?
Ekshumacja, z języka łacińskiego znaczy tyle co "extra" - poza, na zewnątrz i "humus" - gleba. Ekshumacja to wydobycie zwłok lub ich szczątków. Celem ich wydobycia są oględziny lekarskie, sądowe lub przeniesienie ich do innego grobu.
KIEDY PRZEPROWADZA SIĘ EKSHUMACJĘ ZWŁOK?
W większości przypadków ekshumacja zwłok jest przeprowadzana w przypadku, gdy zaistniała wątpliwość co do tożsamości zmarłego, bądź w celu wyjaśnienia okoliczności jego śmierci. W pierwszym opisanym przypadku wystarczy badanie DNA, które potwierdzi, bądź wykluczy dane personalne zmarłego. Badanie okoliczności śmierci potrzebuje zaś złożonych oględzin lekarskich przy użyciu nowoczesnej technologii.
Ekshumację przeprowadza się również na życzenie bliskich. Polega ona na przeniesieniu zwłok w inne miejsce np. w przypadku pochówku krewnego w innym kraju, bliscy chcą sprowadzić zmarłego na ojczystą ziemię. W tym celu muszą wystosować wniosek do zarządcy cmentarza, na której został pochowany zmarły, po czym zarządca wystąpi w ich imieniu do inspektoratu sanitarnego w celu uzyskania zgody na ekshumację.
ZASADY PRZEPROWADZENIA EKSHUMACJI
Ekshumacja jest skomplikowanym procesem, regulowanym polskim prawem. Nadzór nad nią sprawuje inspektorat sanitarny, a sam proces może odbyć się w dniach od 16października do 15 kwietnia, wyłącznie wczesnym rankiem. Podyktowane jest to bezpieczeństwem oraz higieną pracy.
JAK WYGLĄDA EKSHUMACJA?
Wydobycie zwłok dzieli się na dwie kategorie - przed upływem 20 lat i po upływie 20lat. W pierwszym przypadku, gdy wydobywane są zwłoki przed upływem 20 lat od dnia pochowania zmarłego to szczątki wydobywa się wraz z trumną. Trumnę tę umieszcza się do skrzyni z metalu, z wybitą blachą. Gdy zaś upłynie 20 lat wydobyte szczątki z trumną zostaną umieszczone w nowej trumnie.
KTO MOŻE WYSTĄPIĆ O EKSUMACJĘ?
Prawo do złożenia wniosku o ekshumację zwłok mają członkowie rodziny: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo i kuzyni, teściowie, zięć i synowa oraz osoba dobrowolnie do tego zobowiązująca się. W przypadku, gdy nie decyduje o tym prokurator, ani sąd konieczna jest zgoda wszystkich członków rodziny uprawnionych do tego.