Pogrzeb dziecka nienarodzonego
Pogrzeb dziecka nienarodzonego - co należy wiedzieć w tym trudnym czasie? Dzięki przyjętej w 2011 roku przez Sejm RP ustawie, rodzice mają prawo do pochówku dziecka nienarodzonego bez względu na to, na jakim etapie ciąży doszło do poronienia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, takie jak: konieczna dokumentacja medyczna, kwestie urzędowe, zasiłek pogrzebowy oraz informacje związane z samym pochówkiem.
KARTA ZGONU A KARTA MARTWEGO URODZENIA
Szpital wydaje zarówno kartę zgonu, jak i kartę martwego urodzenia. Karta zgonu jest konieczna, by pochowek w ogóle się odbył. Karta martwego urodzenia potrzebna jest, aby zarejestrować dziecko w urzędzie stanu cywilnego. Dokument ten należy dostarczyć w ten sam dzień, w którym został otrzymany. Rejestracja w urzędzie daje możliwość ubiegania się o zasiłek pogrzebowy oraz jest podstawą do wydania aktu urodzenia. Należy pamiętać, że kartę martwego urodzenia, można dostać tylko wtedy, kiedy możliwe jest ustalenie płci dziecka.
Co jednak w przypadku, gdy poronienie dotyczy bardzo wczesnej ciąży i lekarz nie jest w stanie określić płci dziecka? Warto wtedy rozważyć wykonanie testów DNA. Testy te niestety nie należą do najtańszych i trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Badanie może ustalić płeć dziecka nawet na bardzo wczesnym etapie, bo już od 10 tygodnia ciąży. Czas oczekiwania na wyniki jest na szczęście krótki i wynosi parę dni roboczych.
ZASIŁEK POGRZEBOWY
Po skompletowaniu szpitalnej dokumentacji medycznej oraz rejestracji dziecka nienarodzonego w urzędzie stanu cywilnego, można ubiegać się w ZUS-ie o zasiłek pogrzebowy. Zasiłek wynosi na chwilę obecną 4 tysiące złotych. Pieniądze nie wyleczą bólu po stracie, ale na pewno pomogą godnie pożegnać dziecko i dzięki temu pomóc przejść przez trudny okres żałoby. Wraz z dokumentami należy dostarczyć wszelkie faktury związane z uroczystością pogrzebową. W przypadku zasiłku nie musimy się śpieszyć, na wizytę w urzędzie mamy rok, licząc od czasu śmierci dziecka. Można też wnioskować o zasiłek macierzyński w wymiarze 56 dni.
POCHÓWEK
Dzieci martwo narodzone, których rodzice nie zdecydowali się na pochówek, trafiają do zbiorowych mogił obecnych na cmentarzach komunalnych. Na życzenie rodziny można pochować dziecko w istniejącej już mogile rodzinnej lub w pojedynczym, nowym grobie. Również od rodziny zależy, czy w pogrzebie będzie brał udział ksiądz (brak chrztu nie jest w tym przypadku przeszkodą). Koszt pogrzebu zależy od bardzo wielu czynników, ale zazwyczaj wynosi około 1000 złotych.