Należy zadzwonić i powiadomić o zdarzeniu Pogotowie Ratunkowe (tel 999 lub tel 112). Gdy przybędą na miejsce: lekarz lub osoba uprawniona do stwierdzenia zgonu, następuje stwierdzenie zgonu. Następnie zostaje wypisany protokół zgonu. Po tej czynność można zawiadomić Zakład Pogrzebowy i poprosić o zabranie Zwłok to chłodnii. (Ważne: Nie wolno zlecić przewozu zwłok do kostnicy bez stwierdzenia zgonu przez lekarza!).

Z protokołem zgonu udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu po kartę zgonu (lekarz który ostatnio leczył naszego zmarłego).

Kartę zgonu musimy skserować kilkakrotnie, ponieważ na pierwszej stronie podana jest przyczyna zgonu, która później przydaje się przy sprawach spadkowych, w bankach oraz innych instytucjach ubezpieczeniowych.

Z kartą zgonu, dowodem osobistym, paszportem, oraz książeczką wojskową udajemy się do Urzędu Stanu Cywilnego, na terenie tej gminy, w której nastąpił zgon (nie udajemy się tam gdzie osoba zmarła była zameldowana, lecz tam gdzie nastąpił zgon).

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, na podstawie w/w dokumentów wystawia trzy akty zgonu (wyrobienie aktów zgonu można też zlecić zakładowi pogrzebowemu). Dopiero teraz możemy zająć się pochówkiem, czyli odwiedzamy Księdza z parafii zmarłego, oraz biuro cmentarza na którym planujemy zorganizowanie ceremonii pogrzebowej.

Do pochówku potrzebujemy kartę zgonu potwierdzoną przez USC (ta trafia do ewidencji cmentarza), oraz akt zgonu