Oprawa muzyczna pogrzebu
Jak wiadomo uroczystości pogrzebowe to nie tylko sam pochówek, ale także cała oprawa, która ma stwarzać odpowiednią atmosferę dla żałobników, jak i całej uroczystości. Dlatego tak ważny jest dobór repertuaru muzycznego, tak by cała ceremonia miała odpowiedni wyważony i poważny ton. Tak więc, jak to jest z tą oprawą muzyczną?
Jak powinno dobierać się muzykę do pogrzebu?
Zacznijmy od tego, że nie każdy może wybrać sobie muzykę do uroczystości. Jest on bardzo ograniczony przez prawo kościelne lub dane wyznanie. Tak więc nie możemy sobie dobrać muzyki, która będzie nieodpowiednia do uroczystości. Muzyka może być grana na wielu instrumentach takich jak trąbka, skrzypce czy nawet przez orkiestrę. Jednak musi być to muzyka poważna i nie może być obraźliwa czy taka, której nie ma w prawie kościelnym. Dlatego możemy wybrać jedynie takie melodie, które są w spisie. Jednak forma wykonania jest dowolna. Jedynie nie może być to muzyka puszczona z samochodu czy innego odtwarzacza, gdyż nie jest to odpowiednie. Wszystko opiera się na pieśniach pogrzebowych. Instrumenty najczęściej towarzyszą zmarłemu w jego ostatniej drodze z kościoła na cmentarz. Wszystkie te zasady tyczą się pochówku kościelnego.
Pogrzeb świecki
Inaczej mamy podczas uroczystości pogrzebu świeckiego. Tutaj repertuar jest całkowicie dowolny, gdyż podczas pogrzebu świeckiego nie ma kapłana. W takim wypadku mogą być grane ulubione utwory zmarłego, jak i takie, które wybiorą osoby organizujące całe przedsięwzięcie. Ważne by nie były to utwory wulgarne czy obraźliwe. Bo jednak dalej jest to uroczystość pogrzebowa tylko bez obecności kapłana. Jeśli chodzi o instrumenty mamy tutaj pełną dowolność. Praktycznie każdy instrument może być wykorzystany do zagrania melodii. Zdarzało się, że muzyka była puszczona z samochodu. Wszystko zależy tutaj od organizatorów pogrzebu oraz od ostatniej woli zmarłego. O ile taka była. Ten rodzaj pogrzebu nie podlega prawu kościelnemu, więc nie sugerujemy się jego zasadami.
Podsumowanie
Tak więc, jak możemy zauważyć, jeśli mowa o oprawie muzycznej podczas uroczystości pogrzebowych. Dużą rolę odgrywa tutaj prawo kościelne lub wyznaniowe. Wtedy nie mamy zbyt dużego pola manewru przy doborze całej oprawy. Natomiast jeśli mowa o pogrzebie świeckim tutaj już mamy pełną dowolność w doborze muzycznej. Jednak należy pamiętać, że nie każdy utwór nadaje się na taką uroczystość, nawet jeśli ostatnią wolą zmarłego była jakaś melodia. Jeśli jest niestosowna, powinniśmy z niej zrezygnować.